zdroj: pixabay.com
Deprese

Jak přečkat dlouhou zimu bez depresí?

Hanka Bednářová
06.02.2017

Letošní zima je jako vystřižená z obrázků Josefa Lady. Krajina zapadaná sněhem a velké mrazy, které již pomalu ustupují. Na pohled je to krásná podívaná, ale ne všichni jsme milovníci zimních sportů a takováto zima nás vyčerpává.

Zimní období a nedostatek světla

Hlavním důvodem je nedostatek denního světla, které je v zimních měsících omezené a zároveň má jiné složení než v jiném ročním období. Sluneční paprsky prochází silnější vrstvou atmosféry, která pohlcuje modré a zelené složky světla a ty ovlivňují produkci melatoninu. Melatonin je takzvaný spánkový hormon. Naše tělo si jej vyrábí v noci během spánku a působí na náš biorytmus. Má tlumící účinek na většinu procesů v organismu a s jeho pomocí spíme hlubokým a posilujícím spánkem. Melatonin se začíná tvořit v okamžiku, kdy se sníží intenzita světla a s rozedněním opět jeho produkce ustává.

Jak na zimní deprese?

Existují dvě formy zimní deprese. Winter blues je její lehčí forma a Sezónní afektivní porucha (SAD) má těžší průběh. Mezi projevy SAD patří zvýšení chutí k jídlu a následnému nárůstu hmotnosti, únava a nedostatek energie, zvýšená potřeba spánku, ztráta zájmu o sex a lidský kontakt, problémy s pamětí a potíže se soustředěním, deprese a ztráta motivace, snížení imunity a bolesti zad. U lehčí formy nemoci se nemusí vyskytnout všechny příznaky. Překvapivě nemusí docházet ani ke změnám nálad. Na jaře a v létě tyto příznaky zase vymizí a objeví se opět při ochlazení na podzim a v zimě. Zimní deprese se nejčastěji léčí pomocí světelné terapie, která ovlivňuje hladinu melatoninu a serotoninu (hormon štěstí).

Jak během zimy doplnit ztracenou energii?

Ať už trpíme SAD či ne, nedostatek světla nesvědčí nikomu. Jak se s tím co nejlépe vyrovnat kromě již zmíněné světelné terapie? Choďte na dlouhé procházky do přírody. Přineste si do svého domova čerstvé květiny a vykouzlete si nadcházející jaro doma. Postarejte se alespoň doma o dostatečné osvětlení. Nebuďte sami a stýkejte se s přáteli. Najděte si čas na to, co máte rádi. Ideální je naplánovat si den či nadcházející víkend tak, ať se máte stále na co těšit. Pečujte o sebe. Zima klade zvýšené nároky na naši pokožku a vlasy. Udělejte si pleťovou masku, vlasový zábal nebo si rovnou zajděte na kosmetiku, ke kadeřnici. Najděte si pohybovou aktivitu, která vám bude vyhovovat. Je-li vám stále zima, vybírejte si potraviny, které vás zahřejí. Vhodné jsou především polévky a různé koření jako zázvor, chilli, kari. Polévky ve formě vývarů nám dobře poslouží, trápí-li nás v zimním období nachlazení a opakující se virózy. I zázvorový čaj a zázvorová limonáda dokáže v tomto případě doslova zázraky.

V zimě je potřeba posílit imunitu

Abychom se nedostali do kolotoče věčného nachlazení a zima nám nepřipadala ještě delší než je ve skutečnosti, je zapotřebí posilnit imunitní systém. Kromě již zmíněné doporučené pohybové aktivity a procházek na čerstvém vzduchu bychom měli dodržovat dostatečný pitný režim. K optimálnímu příjmu 2 - 3 l tekutin nám dopomohou čaje bylinné, zelené i ovocné. Zajistěte si dostatečný příjem vitamínů a stopových prvků. Obranyschopnost organismu si zvýšíte pravidelným otužováním. Postačí sprchování studenou vodou. Případně zařaďte do svého režimu pravidelné saunování, sauna vás krásně prohřeje. Nezapomínejte na dostatek spánku a odpočinku.

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Vodácké desatero aneb jak sjíždět řeku bez rizika
Léčivé účinky soli - koupele a masáže pro zahřátí

Další články

Výhody a nevýhody pomůcek pro děti - chodítko a ohrádka
Rodiče a děti

Výhody a nevýhody pomůcek pro děti - chodítko a ohrádka

Přestože jsou chodítko a ohrádka na první pohled rozdílné, mají něco společného. Jsou určeny našim dětem, mají zabezpečit jejich bezpečnost a nám pohodlí. Zároveň ale brání v přiro ...