TÉMA Deprese

Jak rozeznat sebevražedné sklony

O sebevraždách, které jsou samy o sobě velmi ožehavým a citlivým tématem, i o tom, co jim předchází, kolují nejrůznější představy, mylné domněnky a předsudky. Na první pohled se může zdát, že sebevražda je impulzivní čin, kterému nešlo zabránit, který nikdo nemohl předvídat. Ale tak tomu nemusí být vždycky. Naopak, existuje celá řada varovných signálů, díky kterým můžeme správně odhadnout situaci a předejít nejhoršímu.

První varovné signály a změny chování

Náhlé zaměření k vlastní osobě, uzavřenost, celkový útlum i v projevech citových, potlačení intelektu, zprvu váhavé a později konkrétnější naznačování typu: "Už brzy budeš mít ode mě pokoj, už brzy budu mít klid, už bude po všem." apod. Tyto a další změny v chování blízkého člověka (pití, zanedbávání zevnějšku i povinností, stranění se přátel a společnosti) mohou naznačit blízkost nezvladatelné osobní krize, zoufalství, ze kterého dotyčná osoba nevidí východisko. Sebevrah nemusí ve svém počínání nutně vidět zbabělost ani hrdinství, podle odborníků má spíš pocit, že se ocitá v jakémsi tunelu, ze kterého není jiná cesta ven.

Diskuse na téma sebevražda

K dalším omylům patří přesvědčení, že sebevrazi o svém úmyslu nikdy s nikým předem nemluví, nesvěřují se a všechno do detailů a tajně naplánují. Podle odborníků se drtivé procento sebevrahů pokouší se svými myšlenkami na smrt někomu svěřit. Problémem je, že v dané chvíli je těžké odhadnout jejich skutečné rozpoložení, zda to, o čem mluví, skutečně má vést k sebevraždě. Smrt není oblíbeným tématem k hovoru a většina z nás má tendenci od takových diskusí utéct, odmítat je a bagatelizovat, čímž nedá dotyčnému potřebný prostor a čas "vymluvit se" ze svého problému a myšlenek, pro které potřebuje posluchače.

Sebevražedné sklony? Jak reagovat?

Rozhodně není moudré v dané chvíli zlehčovat situaci, nebo se dokonce uchylovat k odsuzování dotyčné osoby a kázání. Neutíkat od započatého hovoru, mluvit srozumitelně a otevřeně, reagovat a hlavně trpělivě poslouchat. Rozhovor s vámi tak může takto zoufalému člověku vše ulehčit a skutečně pomoci, odvrátit ho včas od sebevražedných úmyslů. Pokud jste se zmýlili a dotyčný neměl v úmyslu sáhnout si na život, sám vám to dá najevo.

Ochranné faktory proti sebevražedným úmyslům

K sebevraždám bohužel dochází téměř v každém věku, nejrizikovější jsou však skupiny lidí od 15 do 35 let, senioři, lidé s handicapem a duševně nemocní. Podle psychologů existuje celá řada tzv. ochranných faktorů, na které je možné se zaměřit, je-li u blízké osoby podezření na možnost sebevražedného pokusu. Patří k nim při sobě držící a funkční rodina s pevnými citovými vazbami, náboženská víra a vyznávání určitých tradičních a kulturních hodnot. Je nutné cítit i sebemenší důvod pro další život, vlastní důležitost a význam pro druhou osobu, pomáhá také začlenění se do společnosti a vnímání dobrých vztahů s okolím. U duševně nemocných osob, které odmítají návštěvu odborníka, je nutné zvýšené opatrnosti v případech, kdy nějaké sebevražedné pokusy už v minulosti byly. V těchto případech mohou pomoci také anonymní internetové poradny.

Foto: Sxc.hu

Jak rozeznat sebevražedné sklony patří do témat
 • Katka 14.06.2014 15:36:10

  Dobrý článek, ale dokud se s tim člověk nesetka, tak takovy titulek mnohdy přejde bez povšimnutí.. ;-)

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Deprese patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Deprese

 • Relax 21.04.2017 21:04 Deprese

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Karin 06.08.2016 20:08 Deprese

  Manželství trvá 20 let. Děti odrostle, nezletile. V 2.roce manželství stěhování do Tramtarie,…

 • 18.11.2015 15:11 Deprese

  Na váš komentář přímo musím odpovědět. Ano to je problém klasické psychiatrie. Vůbec nepracují s…

 • 18.11.2015 15:11 Deprese

  Velice dobře pomáhá lečit deprese a různé psychické potíže právě Hlubinná Abreaktvní Psychoterapie…

 • BETTY 16.11.2015 04:11 Deprese

  Nevim presne ,cim zacit, je to poprve co pisu do online poradny . pozoruji na sobe delsi dobu…

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku