TÉMA Deprese

Naše psychika v období Vánoc - nepodléhejte šílenství davu, zapalte svíčku a myslete na druhé

Všichni víme, jak bychom podle tradic měli trávit Vánoce. V klidu a pohodě, v kruhu rodiny, v rozjímání, ve světle svíček a v teple domova. Tak proč pro nás naopak začátek adventu znamená tak náročné psychické vypětí? Může za to spousta věcí, včetně všude číhající vánoční komerce, stresu, shonu kolem příprav a dárků, ale dokonce i počasí a nepříznivé předvánoční klima.

Za špatnou náladu může i počasí

V prosinci zažíváme období mířící k zimnímu slunovratu, kdy je nejkratší den a nejdelší noc. Mnozí z nás trpí v tomto období únavou, pokleslou náladou i depresemi. Přestože mají být Vánoce časem rodinné pohody, společného štěstí, bezpečí a zářících dětských očí, je to zároveň čas, kdy jsou pro nás klimatické podmínky nejhorší, což znatelně ovlivňuje naše psychické rozpoložení.

Co všechno přispívá ke stresu a splínu během Vánoc?

Kromě výše zmíněného počasí, které nám samo o sobě v těchto dnech na dobré náladě nepřidá, může některé jedince nepříznivě ovlivňovat i všudypřítomná vánoční komerce, spěchající davy, zavedená nutnost vídat se a zároveň obdarovávat někoho, ke komu nemáme vřelý vztah apod. K tomu patří i tradice rodinných návštěv, včetně složitě zorganizovaných setkání s dětmi od bývalých partnerů, jejich dočasné začlenění v nové rodině atd. Vše završují takové nutnosti jako je vánoční úklid, pečení cukroví a zařizování krásných vánočních svátků pro rodinu a především děti.

Deprese z příchodu Vánoc - trpí ji staří, opuštění a osamělí lidé

Prostý předvánoční stres z nestíhání toho všeho, co bychom stihnout měli, je zcela odlišný od deprese spojené s příchodem těchto svátků. Ta je patrná u starších a osamocených lidí, kteří svou samotu vnímají v tomto čase daleko intenzivněji. Opuštěnost a smutek z ní plynoucí doléhá na mnohé z nich v daleko větší míře, je těžší, zdá se být daleko hůře snesitelná, lidé o ní více přemýšlejí a propadají strachu a beznaději. Důležité je, zvláště v této době, nebýt sám, nepodléhat úvahám o svém osamění a beznadějném postavení na tomto světě. Nenechávat své blízké v těchto dnech stranou, jít pozdravit třeba i souseda, o kterém víte, že žije sám a že nemá příbuzné a ani děti.

Vánoce a jejich vliv na psychický vývoj dětí

Vánoce, to není jen příchod Ježíška a předhánění se v rozdávání co největšího počtu dárků. Děti by měly být vedeny ke skutečnému významu Vánoc, k jejich symbolice a k tomu, proč je vlastně slavíme. Podle odborníků potřebuje každý člověk ke svému vývoji a pozdějšímu společenskému začlenění určité spektrum rituálů a tradic. Konkrétně Vánoce tak mohou přispět například:

 • k podpoře samostatnosti
 • k respektování hranic
 • k pěstování zdravé sebedůvěry
 • ke schopnosti přizpůsobovat se ostatním a vnímat jejich potřeby
 • ke schopnosti projevovat své city
 • k vnímání bezpečí vzniklého spojením rodiny aj.

Rodiče by měli vést dítě k pochopení, že obdarovávání v tomto krásném čase má svůj důvod, ale není to potřeba ukázat, kdo z rodiny si může dovolit víc rozhazovat za drahé zbytečnosti, jejichž přemíra rozhodně nemá na dítě pozitivní výchovný vliv.

Jak se zbavit stresu z věčného nestíhání?

Tím nejlepším způsobem, jak si užít skutečně pohodové a klidné Vánoce, je zaměřit se na jejich duchovní stránku, vzít si příklad ze skutečných křesťanů, zapomenout na věčný shon a na to, že vám ještě zbývá upéct pár druhů cukroví a zabalit poslední dárky. Vnímat Vánoce především jako čas narození Ježíše a s tím spojené bohoslužby, motlitby, společná setkávání v kostele, kde se i děti často v rámci školních aktivit zapojují do různých pěveckých vystoupení, nebo přijdou, aby si podle jedné z novějších tradic odnesly domů Betlémské světlo.

Zdroj: www.vitalia.cz, ww.magazinyprovas.cz

Foto: Pixabay.com

Naše psychika v období Vánoc - nepodléhejte šílenství davu, zapalte svíčku a myslete na druhé patří do témat

Deprese patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Deprese

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku