TÉMA Deprese

Novoroční splín a deprese

Tak už je to za námi. Všechen ten předvánoční stres a shon v době adventu, i dlouho očekávaný Štědrý den a sváteční rodinné sešlosti. Konec roku je tu a s ním i každoroční bilancování. Jakých bylo celých těch uplynulých dvanáct měsíců? Byl váš rok mimořádně vydařený, docela průměrný či naprostá katastrofa, kterou hodláte pořádně zapít a pak jednou provždy hodit za hlavu?

Po Silvestru, který je oslavou příchodu něčeho nového, slibného, tajemného a zajímavého, mnohdy upadáme do tzv. novoročních depresí. Vánoce jsou v nenávratnu a do jara je daleko, na hory letos nezbylo a bláto a holomráz k dobré náladě nepřispějí. Po dnech volna se vracíme do práce a čas se nekonečně vleče. Zdá se, že zkrátka není na co se těšit.

Novoroční přání a předsevzetí

S upadáním do novoročních splínů často souvisí poznání, že ta každoroční předsevzetí opět nějak nevyšla. Chtěli jste zhubnout? Přestat kouřit? Konečně najít toho pravého? Najít v sobě odvahu k rozchodu? Pokusit se otěhotnět? Najít si lepší práci? Smířit se s rodiči? Bývá jich spousta a často se rok od roku příliš neliší. Tak v čem je chyba? Možná to letos můžete zkusit z trochu jiného konce. Strhněte ze zdi dlouhý seznam nových zásad a předsevzetí, která jste si pro letošek znovu sepsali. Uvolněte se a začněte myslet především na sebe. Ale ne na svou nadváhu, nebo na to, proč se s vámi rozešel. Kdy jste si naposled sedla k oblíbené knize, zašla si na masáž, na výstavu nebo s kamarádkou na koncert?

Nostalgické nálady a tápání v minulosti

Vzpomínání na dávno uzavřenou minulost, melancholie a sebelítost, výčitky svědomí a neustálé úvahy o tom, co by kdyby…
Seberte se a vyřešte to jednou provždy, ať už jsou následky jakékoliv. Překonejte strach z toho, že se znemožníte, ponížíte, nebo že se dozvíte to, co nechcete. Jedině tak se zbavíte nejistoty, která vás užírá a budete moci konečně začít znovu a úplně jinak. Nový rok je přece novým začátkem, tak do něj zkuste vstoupit bez stínů starých křivd a nedorozumění.

Začněme u sebe…

Po tom, co se smíříme sami se sebou, s vlastní nedokonalostí a s nedokonalostí těch ostatních, můžeme začít žít v harmonii s okolím a těšit se z vlastního vnitřního klidu. Jedině tak můžeme zjistit, že se nám najednou daří to, co se nám celé ty předchozí roky nedařilo. Najednou můžeme vyřešit to, co se zdálo být neřešitelné a snadněji zvládáme situace, do kterých jsme se snažili nedostat. Přestaňme se zoufale a drasticky snažit o změnu. Ta může přijít zcela sama, nečekaně a mít mnohem větší efekt, budeme-li přirození a hlavně šťastní proto, co máme a ne proto, co bychom mohli mít. Ke konci roku tak můžeme zjistit, že se nám splnila mnohá předsevzetí, s tím rozdílem, že letos jsme si žádná předsevzetí nedali.

Redakce Zdravě.cz přeje všem svým věrným i občasným čtenářům pevné zdraví a šťastný vstup do nového roku 2014.

Foto: Sxc.hu

Novoroční splín a deprese patří do témat

Deprese patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Deprese

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde
 • Recept na vánoční vosí hnízda krok za krokem

  Recept na vánoční vosí hnízda krok za krokem

  Kdo by neznal vosí hnízda - kakaové kopečky na piškotu plněné máslovým krémem. A tyto jsou řádně provoněné rumem! Vyzkoušejte recept na oblíbené vánoční cukroví krok za krokem.

 • Jak vybrat kapra?

  Jak vybrat kapra?

  Výběr kapra je jen o starost víc. Většinou je to mužská záležitost. Proto, vážení a milí, neplačte a nezoufejte. Pokud se v rybách nevyznáte, my vám poradíme, jak vybrat skvělého živého kapra.Zdravě.cz na Facebooku